Odsetki na rozkaz
Odsetki na rozkaz
RAFAŁ RĄPAŁA
Przez narzucanie terminów zapłaty ustawa godzi w wolność prowadzenia działalności gospodarczej, a przecież może to czynić tylko w obronie porządku publicznego i bez ograniczania istoty tej wolności.
Obowiązująca od 1 stycznia 2004 r. ustawa z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (dalej: ustawa) wymaga, by płatność za towar lub usługę nabytą przez przedsiębiorcę od innego przedsiębiorcy następowała w ciągu 30 dni, bez względu na to, jaki termin płatności strony ustaliły w umowie. Konsekwencje ustawowych nakazów są wielorakie.
- Prawo wierzyciela do odsetek. Jeżeli w umowie (np. sprzedaży) strony (sprzedający i kupujący) przewidziały termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, to wierzyciel (sprzedający) może żądać odsetek ustawowych (aktualnie 12,25 proc. w skali roku) za okres od 31. dnia od wykonania swojego świadczenia niepieniężnego i doręczenia dłużnikowi (kupującemu) faktury lub rachunku do dnia zapłaty lub dnia wymagalności świadczenia pieniężnego dłużnika - zależy, co nastąpi wcześniej (art. 5 ustawy).
- Prawo wierzyciela do odsetek w wysokości odsetek od zaległości podatkowych. Następnie, jeżeli dłużnik do ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta