Zapomniani bohaterowie z Tienanmen
Zapomniani bohaterowie z Tienanmen
PIOTR GILLERT
Z PEKINU
Wszystko wskazuje na to, że Unia Europejska zniesie wkrótce embargo na dostawy broni do Chin, wprowadzone po pekińskiej masakrze w 1989 roku. Mimo sprzeciwu Amerykanów Paryżowi i Berlinowi uda się zapewne przeforsować decyzję, która oznaczać będzie ostateczną akceptację UE dla metod, jakimi rządzi chiński reżim.
Kończąc w ubiegłym tygodniu wizytę w Paryżu, chiński przywódca Hu Jintao miał powody do radości. Uzyskał oficjalną krytykę planowanego przez tajwańskiego prezydenta Czen Szuej-biena referendum w sprawie stosunków między Pekinem a Tajpej i mocne słowa poparcia dla zniesienia embarga na dostawy broni do Chin. - Embargo na broń dla Chin nie ma już dziś żadnego sensu - mówił prezydent Jacques Chirac. Wtórowali mu inni wysocy rangą paryscy urzędnicy, podkreślając, że od 1989 roku zmieniły się i Chiny, i świat.
Chiński lobbing
Zakaz eksportu broni z krajów Unii do ChRL wprowadzono w odpowiedzi na krwawe stłumienie prodemokratycznych demonstracji w Pekinie i innych miastach Chin. Po cichu o jego zniesieniu Chińczycy od dawna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta