Przepisy źle tworzone
Jakość prawa finansowego ma wpływ na tempo rozwoju gospodarki
Przepisy źle tworzone
RYS. ANDRZEJ LICHOTA
ELŻBIETA CHOJNA-DUCH
Dotychczasowe możliwości pobudzania przez państwo wzrostu gospodarczego wyczerpują się. Po wejściu do Unii można będzie posługiwać się w tym celu przede wszystkim instrumentami sfery instytucjonalnej. Tworzy się je za pomocą norm prawnych. A w Polsce robi się to źle.
Podstawą ładu - także prawnego - w państwie jest dobra, stabilna legislacja, zgodna z dyspozycjami konstytucyjnymi i spójna z innymi, obowiązującymi już, aktami prawnymi.
Jakość i stabilność prawa gospodarczego, w tym finansowego, jest wartością samoistną, szczególną, gdyż stanowi podstawę i aktywny czynnik wzrostu gospodarczego. Jest środkiem realizacji wielu celów ekonomicznych i społecznych, ma także bezpośredni wpływ na ocenę politycznych działań rządu. Cechy, jakimi powinny charakteryzować się przepisy prawa, a także zasady ich tworzenia, znane są od lat. Stanowią przedmiot licznych opracowań naukowych oraz specjalnego aktu prawnego dotyczącego technik prawodawczych i wymogów legislacyjnych.
Jednak obecna praktyka stanowienia prawa skłania do przypomnienia najistotniejszych cech dobrej legislacji, wydawałoby się -oczywistych.
Zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta