Niezłomny pozytywista
Wspomnienie o profesorze Witoldzie Trzeciakowskim
Niezłomny pozytywista
(C) ALEKSANDER JAŁOSIŃSKI
DARIUSZ LEDWOROWSKI
Niedawno pożegnaliśmy wybitnego ekonomistę profesora Witolda Trzeciakowskiego. Jego życie i praca to świadectwo pokolenia uformowanego w II Rzeczypospolitej, którego młodzieńcze lata przypadły na czas wojny i powstania warszawskiego, a wiek dojrzały na okres PRL. W końcu dany został temu pokoleniu dar pokojowej walki o wolną Polskę i wyzwanie współtworzenia III Rzeczypospolitej.
Dramat pokolenia związany z wojną i utratą niepodległości dotknął go w sposób szczególny. Został ciężko ranny jako podchorąży AK na Starym Mieście, w powstaniu stracił też oboje rodziców. Po wojnie uruchomił i prowadził z sukcesami, także eksportowymi, odziedziczoną fabrykę metalową. Władze stalinowskie wkrótce ją upaństwowiły, a dwudziestoparoletniego współwłaściciela-zarządcę represjonowały, włącznie z kilkumiesięcznym aresztowaniem.
Paradoksalnie te trudne doświadczenia wpłynęły na ostateczny wybór drogi zawodowej. Kontuzja uniemożliwiła wymarzoną karierę pianisty, a sukcesy prowadzonej krótko fabryczki ujawniły ekonomiczne talenty i pragmatyzm.
Witold Trzeciakowski podjął studia w warszawskiej SGPiS (obecnie SGH)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta