Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka europejska

13 lutego 2004 | Polska-Unia Europejska | KW

Zasady zakładania przedsiębiorstw

Spółka europejska

Kryteria wyboru pomiędzy spółką osobową a kapitałową

KRZYSZTOF WACH

Polscy przedsiębiorcy nie muszą czekać do 1 maja. Już teraz mogą zakładać przedsiębiorstwa na terytorium każdego z państw Unii Europejskiej.

Gdyby jednak polski biznesmen był zdecydowany na założenie w którymkolwiek z 25 krajów przyszłej UE dużego przedsiębiorstwa, warto, by poczekał do 8 października 2004 roku. Wówczas cała procedura będzie prostsza. Zamiast firmy krajowej w którymkolwiek kraju UE będzie tam można założyć spółkę europejską.

Spółka Europejska, niezależnie od kraju rejestracji, będzie podporządkowana prawu unijnemu. Jej działalność uregulują dwa akty prawne: rozporządzenie Rady, które obowiązuje w każdym z krajów członkowskich, oraz dyrektywa dotycząca zatrudnienia, której postanowienia mają być przyjęte przez 25 krajów.

Układ to przewidział

Obywatele państw członkowskich UE mogą swobodnie podejmować i prowadzić własne przedsiębiorstwa (lub filie już istniejących) na terenie całej Unii Europejskiej. Obywatele polscy już teraz mogą założyć firmę w krajach członkowskich - takie prawo daje nam układ europejski od momentu wejścia w życie (1.02.1994). Przyznaje on obywatelom lub firmom z państw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3151

Spis treści
Zamów abonament