Między chustą a krzyżem
Między chustą a krzyżem
RYS. ARTUR SITNIK
PIOTR SEMKA
Ustawa o laickości szkół przyjęta 10 lutego przez parlament francuski to dobry przykład bezradności zachodnich demokracji wobec konfliktu kulturowego z imigrantami muzułmańskimi. Główne państwo Unii Europejskiej w odpowiedzi na to wyzwanie uchwala prawo naruszające swobody religijne obywateli.
Ustawa, popierana przez większość Francuzów, jest wynikiem narastania problemów dotyczących agresywnego islamu w szkołach francuskich.
Wielokulturowość i jej skutki
Francja to kraj z największą liczbą imigrantów muzułmańskich. Pięć milionów wyznawców islamu to sporo, nawet w porównaniu z trzema milionami w Niemczech i półtora milionem w Anglii. Na obrzeżach największych miast francuskich powstały dzielnice arabskie. Naiwnie zakładano, że muzułmanie ulegną stopniowej europeizacji i asymilacji. Od połowy lat 80. w środowisku muzułmanów pojawili się integryści, którzy zaczęli wzywać do przywrócenia tradycyjnych strojów dla kobiet. O ile wcześniej czarczaf nosiły starsze kobiety, o tyle wraz z odrodzeniem się islamu ojcowie lub bracia zaczęli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta