Sekrety Warszawy
- Szczenięce lata stołecznych iluzjonów
- Jedyny fotoplastykon świata
- SKĄD TA NAZWA : Rozbrat od rozwidlenia dróg Szczenięce lata stołecznych iluzjonów
Pierwsze pokazy "żywych fotografii przedstawionych za pomocą kinematografu wynalazku pp. Augusta i Ludwika Lumi?re z Lyonu" odbyły się na ziemiach polskich już w 1896 roku. Najpierw prezentowano je w miejscach przygodnych. Po kilku latach filmy zaczęto wyświetlać w salach kinowych.
Wcześniej warszawiacy mogli zachwycać się obrazami z aparatów fantasmagorycznych, kosmoram, "gabinetów topograficznych" i latarni magicznych. Chwilę przed rewolucją braci Lumi?re, na przełomie lat 1895/1896, w Warszawie pojawił się kinetoskop Edisona. Był on pokazywany przy ul. Niecałej 1 i Krakowskim Przedmieściu w "Panopticum braci Macha". Już w lipcu 1896 roku był prezentowany "teatr żywych fotografii" za pomocą cytografu. Krótkie seanse odbywały się w Resursie Obywatelskiej na Krakowskim Przedmieściu 64.
Jednak dopiero 8 grudnia miał miejsce pierwszy pokaz kinematografu w cyrku Cinisellich. Ówczesny program tak zapowiadał seans: "Pociąg wjeżdżający na stację, wyborny obraz wybrzeża morskiego z bijącymi o brzeg falami i kąpiącymi się dziećmi, taniec Loie Fuller i inne". Te pokazy były, jak
...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta