Uwalnianie genów
ZAMIAST ATESTÓW
Uwalnianie genów
Kukurydza nie ma w Polsce większych szans na niekontrolowaną ekspansję
(C) BEW
Len, obok swych licznych zalet, ma też jedną uciążliwą wadę - należy do tkanin, które mną się szczególnie łatwo. Odwieczny ten kłopot został jednak szczęśliwie przezwyciężony dzięki genetykom z Zakładu Biochemii Genetycznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jak to ze lnem będzie
Już w przyszłym roku wprowadzona zostanie do uprawy w wybranych gospodarstwach nowa odmiana "niemnącego" lnu, którego włókna zawierają biodegradujący plastik. Cechę tę uzyskano dzięki genowi wypożyczonemu z bakterii wytwarzającej polimery w naturze. Naukowcy z Wrocławia opracowali także i opatentowali inną odmianę lnu, ze zwiększoną zawartością przeciwutleniaczy. Będzie on szczególnie przydatny w produkcji np. opatrunków oraz kremów leczniczych i kosmetycznych
- Powinniśmy pracować przede wszystkim nad genetycznym ulepszaniem tych roślin, do których uprawiania mamy najlepsze warunki, zarówno klimatyczne jak i wynikające z tradycji - podkreśla kierownik zakładu prof. Jan Szopa-Skórkowski.
Udoskonalony len będzie pierwszą rośliną zmodyfikowaną genetycznie, dopuszczoną do uprawy, użytkowania i obrotu handlowego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta