Nie wystarczy przekonanie, że ma się rację
Nie tak łatwo wstrzymać działania organów skarbowych dążących do wykonania decyzji
Nie wystarczy przekonanie, że ma się rację
W sytuacji, gdy podatnik otrzymuje decyzję pokontrolną określającą zobowiązanie podatkowe w kwocie wyższej niż zadeklarowana, musi uregulować określoną zaległość podatkową. Powstaje pytanie, czy prawo daje możliwości powstrzymania działań organów skarbowych dążących do wykonania decyzji.
Z podstawowych zasad ordynacji podatkowej wynika, że:
- decyzja podatkowa jest wykonalna z mocy prawa i złożenie np. odwołania nie wstrzymuje jej wykonania,
- organ podatkowy może jedynie ze względu na szczególnie ważny interes strony, na jej wniosek lub z urzędu, wstrzymać wykonanie decyzji.
Wyjątkiem od tej reguły jest postępowanie w odniesieniu do decyzji wydanych na podstawie art. 24b ordynacji podatkowej (czyli przepisów, które uprawniają organy podatkowe do pominięcia skutków podatkowych czynności prawnych, jeśli udowodnią, że z dokonania tych czynności nie można było oczekiwać innych istotnych korzyści niż wynikające z obniżenia wysokości zobowiązania podatkowego, zwiększenia straty, podwyższenia nadpłaty lub zwrotu podatku). Wykonanie bowiem tych decyzji podlega z mocy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta