Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba zaokrąglić w górę

24 lutego 2004 | Dobra firma | GO

ZATRUDNIENIE W FIRMIE

Niepełny dzień urlopu niepełnoetatowca

Trzeba zaokrąglić w górę

Już od 1 stycznia 2004 r. urlop jest udzielany wyłącznie na te dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym. To najważniejsza zmiana znowelizowanego kodeksu pracy (art. 154 2 k.p.).

Czytelnicy wciąż mają jednak wiele wątpliwości, jak udzielać urlopów zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy. Chodzi m.in. o to, czy można takim pracownikom zaokrąglać niepełny dzień urlopu do pełnego dnia. Otóż na podstawie obowiązujących przepisów jest to możliwe, a nawet konieczne.

Zilustrujmy to przykładami.

Przykład 1

Pracownik jest zatrudniony na 1/4 etatu i pracuje 3 godziny w poniedziałek, 3 godziny w środę i 4 godziny w piątek. Jaki będzie wymiar jego urlopu?

Osoba zatrudniona na 1/4 etatu pracuje 10 godzin tygodniowo. Jej urlop wypoczynkowy wynosi maksymalnie 26 dni na pełny etat, czyli na ćwierć etatu: 26 dni x 1/4 (etatu) = 6,5 dnia. Tu więc powinno nastąpić zaokrąglenie tego wymiaru urlopu do pełnego dnia, czyli do 7 dni.

Dlaczego w górę?

Przy udzielaniu urlopów niepełnoetatowcom należy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach określonych w art. 154 kodeksu pracy, obowiązującym od 1 stycznia 2004...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3160

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament