Co czeka polskiego żeglarza w Unii?
ANDRZEJ MAZUREK, ROCH WRÓBLEWSKI
Pierwszego maja 2004 r. Polska stanie się członkiem Unii Europejskiej. Członkostwo naszego kraju przyniesie nam wiele zmian, w tym także zmian na dobre, które będą miały wpływ na uprawianie żeglarstwa, bo przyniosą korzyści żeglarzom uprawiającym żeglarstwo poza granicami naszego kraju.
Oto najważniejsze zagadnienia, na które należy zwrócić uwagę:
Status jachtu
Status jachtu zależy od następujących czynników: czy jacht należy do obywatela państwa członkowskiego Unii (rezydenta) i czy opłacono VAT na terenie Unii (podczas importu albo kupna na rynku unijnym).
Generalnie, jacht będący własnością rezydenta UE może poruszać się swobodnie po krajach Unii. W niektórych krajach mogą wystąpić dodatkowe obowiązki w przypadku przebywania jachtu przez dłuższy czas, na ogół powyżej 6 miesięcy. Może to dotyczyć obowiązku rejestracyjnego (w nielicznych krajach), ubezpieczeń czy posiadania lokalnych patentów. Jacht powinien mieć uregulowany status VAT. Prawo unijne kładzie duży nacisk na to zagadnienie, włącznie ze zdarzającymi się kontrolami - stąd poniżej zostaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta