Nietypowa choroba
Nietypowa choroba
Półtora miliona przypadków sepsy rozpoznaje się rocznie na świecie, z czego blisko 600 tysięcy kończy się śmiercią. Dziennie na świecie umiera z tego powodu 1400 osób. Na oddziałach intensywnej terapii właśnie ta choroba jest główną przyczyną zgonów. Problem narasta.
Prof. Andrzej Kubler, Katedra i Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii Akademii Medycznej we Wrocławiu: Paradoksalnie, rozwój medycyny sprzyja sepsie. Liczba jej przypadków nie rośnie. Coraz częściej wykonywane poważne operacje, charakteryzujące się dużą inwazją w organizm, będą sprzyjać rozwojowi tej przypadłości. Rocznie zapada na nią w Polsce około 100 000 osób, szacujemy to na podstawie badań ankietowych wśród lekarzy z oddziałów intensywnej terapii - jedna piąta ich pacjentów to chorzy na sepsę. Danych spoza tych oddziałów nie mamy, dlatego skala problemu jest jeszcze większa. Niestety, nie wszyscy chorzy z sepsą trafiają do takich oddziałów, mimo że praktycznie tylko tam lekarz potrafi pomóc. Spośród blisko 300 OIT w leczeniu sepsy specjalizuje się jedna trzecia, są one rozłożone równomiernie na terenie kraju. To bardzo ważne, ponieważ w przypadku tej choroby o przeżyciu decyduje to, jak szybko podjęte zostaje leczenie. Polska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta