Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emerytury dla każdego

05 marca 2004 | Prawo | MB

Rzeczpospolita Czytelników

  • Poprzednie odcinki cyklu
Emerytury dla każdego

Dziś prezentujemy kolejną część dyżuru dotyczącego świadczeń emerytalnych. Na pytania czytelników dotyczące przechodzenia na tzw. wcześniejsze emerytury odpowiadała ALINA KOBIERSKA, wicedyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Chcę przejść na wcześniejszą emeryturę. Czy okres pracy w gospodarstwie rolnym zalicza się jako okres składkowy czy nieskładkowy?

Praca w gospodarstwie rolnym to tzw. okres uzupełniający. Art. 10 ustawy emerytalnej określa, że przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględnia się okresy pracy na roli, wymienione w tym przepisie, traktując je jako okresy składkowe. Uwzględnia się je, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od stażu wymaganego do przyznania emerytury.

Mam 56 lat, przepracowałam 18 lat, 13 lat wychowywałam dzieci i pracowałam w gospodarstwie rolnym. Czy za dwa lata, mając 20 lat pracy i 13 lat okresów nieskładkowych, będę mogła przejść na emeryturę, jeżeli dopracuję do tego okresu? Obawiam się, że wcześniej w pracy mogą być redukcje etatów.

Okres pracy jest okresem składkowym, a czas sprawowania opieki na dziećmi - nieskładkowy. Okres nieskładkowy jest uwzględniany w rozmiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3169

Spis treści
Zamów abonament