Powrót do wspólnej Europy, Zamek ze szczęściem do niewiastst
- Powrót do wspólnej Europy
- Zamek ze szczęściem do niewiast
Polska mniej znana Raków - Sarmackie Ateny
Powrót do wspólnej Europy
Kościół p.w. Świętej Trójcy stoi w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się Akademia Rakowska
Fot. DARIUSZ GACEK / FOTOREPORTER.PL
Sława baru Pod Gąską przy rakowskim Starym Rynku trwa nieprzerwane od czasów PRL. W owych latach upadku gastronomii pieczona gęś, przyrządzana osobiście przez właścicielkę, babcię Okólską, przyciągała prominentów nie tylko z Kielc, ale nawet spoza województwa. Bufet ceniono także jako miejsce omawiania spraw ważnych, a poufnych.
Babcia Okólska trzymała się ściśle jednej z naczelnych zasad ariańskiego kodeksu etyki: "Sekrety zarówno swoje, jak i obce, starannie skrywaj (...) ta sprawa jest szczególnie ważna w stosunku do narad, dlatego zdolność do milczenia zwie się nerwem rozsądku". Dziś bar Pod Gąską, prowadzony przez wnuka babci Okólskiej, nadal należy do najważniejszych instytucji i najmocniejszych atutów turystycznych Rakowa. Miejscowe władze i działacze zrzeszeni w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Rakowskiej, starają się ożywić również tradycję znacznie starszą - ariańską.
- Chcemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta