Jak wypłacać odprawy przy zwolnieniach grupowych
Czytelnicy pytają, ekspert wyjaśnia
Jak wypłacać odprawy przy zwolnieniach grupowych
W związku z wejściem w życie 1 stycznia br. ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844, dalej: nowa ustawa) do redakcji napływają pytania dotyczące aktualnych zasad tzw. zwolnień grupowych. Nowa regulacja zastąpiła ustawę z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (DzU z 2002 r. nr 112, poz. 980 ze zm., dalej: stara ustawa). Wątpliwości czytelników wyjaśnia Monika Frączek z Departamentu Prawa Pracy MGPiPS.
Jak należy rozumieć pojęcie "u danego pracodawcy" w art. 8 nowej ustawy? Czy sumuje się wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, czy też bierze się pod uwagę tylko ostatni okres zatrudnienia, w trakcie którego dochodzi do zwolnienia?
- Wysokość odprawy pieniężnej przewidzianej w nowej ustawie uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, czyli od zakładowego stażu pracy. Przez to należy rozumieć wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy bez względu na długość ewentualnych przerw między tymi okresami (por. też uchwała Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2003 ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta