Nie muszę, ale chcę
Czy i kiedy wypłacać odprawy pieniężne?
Nie muszę, ale chcę
Od 1 stycznia 2004 r. obowiązuje nowa ustawa o tzw. zwolnieniach grupowych. Dotyczy ona pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Jedna z ważniejszych dla nich zmian wiąże się z koniecznością wypłaty odpraw pieniężnych wszystkim zwalnianym pracownikom. Ustawa nie przewiduje bowiem żadnych wyłączeń prawa do tego świadczenia.
Nowa ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844) zastąpiła kilkakrotnie nowelizowaną ustawę z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (DzU z 2002 r. nr 112, poz. 980 ze zm.). Ta odnosiła się również do zatrudniających co najmniej 20 pracowników.
Jak było dawniej
Przed 1 lipca 2003 r. nie było takich ograniczeń. Ustawę o tzw. zwolnieniach grupowych musieli stosować wszyscy pracodawcy. Art. 1 określał, że dotyczy to zakładów pracy, w których do zmniejszenia zatrudnienia dochodziło z przyczyn ekonomicznych lub w związku ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi, w tym także, gdy zmiany te następowały w celu poprawy warunków pracy lub warunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta