Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Globalizacja dotarła do Polski

16 marca 2004 | Raporty | AM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

W 2003 roku największe polskie huty znalazły nowych właścicieli

Globalizacja dotarła do Polski

Ponad 85 proc. rodzimego hutnictwa ma już prywatnych właścicieli. W ubiegłym roku inwestorzy kupili największe polskie huty. Pozostałe 15 proc. firm czeka w kolejce do prywatyzacji. Pozostawione same sobie najprawdopodobniej upadną.

Na jednym z branżowych spotkań prezes Huty Łabędy przyznał, że najlepszym rozwiązaniem dla jego firmy byłoby wchłonięcie jej przez inwestora, a konkretnie Grupę LNM, która przejęła Polskie Huty Stali. Łabędy są wielokrotnie mniejsze od swojego partnera, a produkują zbliżone wyroby. Konkurowanie na otwartym rynku z góry skazuje spółkę z Gliwic na przegraną. Konsolidacja hutnictwa to tendencja ogólnoświatowa, która naszego kraju nie ominie.

Światowy trend

- Dotychczasowa słabość polskiego hutnictwa polegała na jego rozproszeniu. Na przełomie lat 80. i 90. zaczęły powstawać wielonarodowe koncerny, jak Corus czy Arcelor. Tymczasem w naszym kraju poszczególne huty rywalizowały ze sobą, powielały te same inwestycje. Pozycja polskich zakładów słabła w stosunku do światowej konkurencji. Załamanie przyszło na przełomie 2000 i 2001 r. Okazało się, że nasze hutnictwo jest niewydolne - mówi Jerzy Podsiadło, prezes Polskich Hut Stali (PHS).

Konsolidacja branży rozpoczęła się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3178

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament