KRUS nie dla wspólnika
Kiedy rolnik prowadzący działalność gospodarczą może pozostać przy ubezpieczeniu dla rolników
KRUS nie dla wspólnika
Od ponad roku wspólnicy spółek jawnych (podobnie zresztą jak wspólnicy spółek komandytowych, partnerskich, jednoosobowej spółki z o.o.) będący jednocześnie rolnikami nie mogą opłacać składek do KRUS, tylko do ZUS. Prawo pozostania przy KRUS mają tylko wspólnicy spółek cywilnych. Zmiana ta zaskoczyła wiele osób, które wcześniej, przed 2003 r., bez problemu opłacały składki na ubezpieczenie społeczne rolników.
- Od 1997 r. prowadzimy pozarolniczą działalność gospodarczą, najpierw jako osoby fizyczne w spółce cywilnej, a od stycznia 2002 r. w spółce jawnej, wykonując zarobkową działalność wytwórczą (produkcja), opodatkowaną na zasadach ogólnych. Jeden z naszych wspólników, będąc od kilkunastu lat rolnikiem, wybrał w 1999 r. ubezpieczenie rolnicze w KRUS. Umożliwiała mu to ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników , której art. 5a jest nadal aktualny. W październiku 2003 r. otrzymał pismo z KRUS, w którym został poinformowany, że w związku ze zmianą ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (w art. 8 ust. 6 pkt 4 wymieniono wspólników spółki jawnej) powinien podlegać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta