Darczyńcy mają dylemat
Darczyńcy mają dylemat
PRZEMYSŁAW WOJTASIK
Zbliża się ostateczny termin rocznego rozliczenia podatkowego i podjęcia decyzji co do skorzystania z ulg. Przed poważnym dylematem stoją podatnicy, którzy w zeszłym roku przekazali darowiznę na rzecz Kościoła.
Chodzi oczywiście o wysokość przysługującego odliczenia - czy do 10 proc. dochodu (zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych ), czy w całości (jak wynika z ustaw kościelnych). Sprawa ta zawsze budziła wiele kontrowersji, chociażby ze względu na ewoluujące poglądy Ministerstwa Finansów oraz rozbieżne orzecznictwo sądowe. Była jednak nadzieja, że sytuacja się stabilizuje, ponieważ w ostatnim czasie zarówno Ministerstwo Finansów, jak i urzędy skarbowe prezentowały korzystne dla podatników stanowisko. Sprawę skomplikował jednak wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 grudnia 2003 r. (sygn. III SA 1209/01).
Co mówi ustawa o stosunku państwa do Kościoła
Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w 2003 roku wynika, iż darowizny dokonywane przez podatników na określone przez ustawodawcę cele podlegają odliczeniu od dochodu jedynie do wysokości procentowych limitów (10 albo 15 proc. dochodu). Przepisy ustawy o podatku dochodowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta