Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niepełne zjednoczenie

16 marca 2004 | Świat | GD

Francuska Polonia ma wspólną organizację, nie wstąpiły do niej jednak związki z górniczych regionów północy

Niepełne zjednoczenie

Mapa

GRZEGORZ DOBIECKI

Z PARYŻA

Trzydniowy Kongres Polonii Francuskiej zakończył się w niedzielę wspaniałą ceremonią pod Łukiem Triumfalnym: francuska Gwardia Republikańska odegrała polski hymn, którego dawno tu nie słyszano. 250 uczestników kongresu, reprezentujących niemal milion francuskich obywateli (według władz polskich około 860 tysięcy) deklarujących związki z polskością, postawiło sobie za cel doprowadzenie do zjednoczenia polonijnych stowarzyszeń we Francji.

Jest ich dwa tysiące, od lat trzydziestych ubiegłego wieku pozostawały rozproszone. Dlatego za wydarzenie historyczne uznano przyjęcie statutu Federacji Polonii Francuskiej i wyłonienie jej organu wykonawczego, trzydziestoosobowej Rady Krajowej.

Na prezesa francuskiej Polonii Rada Krajowa wybrała Barbarę Płaszczyńską, wieloletnią działaczkę tego środowiska. Zjednoczenie francuskiej Polonii jest jednak niepełne: do federacji nie przystąpiły największe stowarzyszenia polonijne z północy Francji (Kongres Polaków we Francji oraz Dom Polskości), związane z emigracją górniczą z pierwszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3178

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament