Z pomocą komornika
Gdy wierzyciel ma już orzeczenie sądowe z tzw. klauzulą wykonalności
Z pomocą komornika
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
- Zanim rozpłynie się majątek dłużnika - Jak zabezpieczyć swoje roszczenia
- SPOSOBY PROWADZENIA POSTĘPOWANIA EGZEKUCYJNEGO
GRZEGORZ PACUŁA
Wydanie przez sąd orzeczenia z klauzulą wykonalności to dla wierzyciela ważny moment; można zacząć egzekucję przeciwko dłużnikowi. Kierując jednak do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji, wierzyciel musi wskazać sposób, w jaki ma być ona prowadzona. Problem zaczyna się wtedy, gdy dłużnik nie ma już majątku albo w inny sposób próbuje utrudnić prowadzenie egzekucji. Jak się uchronić przed takimi praktykami?
Statystyka postępowań egzekucyjnych pokazuje, że około połowy z nich kończy się fiaskiem, a więc nieściągnięciem należnych wierzycielowi kwot. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w wydawanych przez komorników postanowieniach o umorzeniu egzekucji z powodu ich bezskuteczności. W tej sytuacji jedyną pociechą dla wierzycieli, wynikającą z wydania przez komornika takiego orzeczenia, jest możliwość zaliczenia takiej nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu.
W jaki sposób najczęściej działają dłużnicy, aby utrudnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta