Puszcze, bagna i dzikie ostępy
- Szlaki turystyczne Podlasia
- Chronić przyrodę i kulturę
Na wolności żyją tu żubry, łosie, tarpany, wilki, rysie. Dzikie zwierzęta można też oglądać w rezerwacie pokazowym.
FOT. WIKTOR WOŁKOW
Krajobraz i nieskażona przyroda to niekwestionowane bogactwo Podlasia. Prawie połowa województwa to lasy i tereny przyrodnicze objęte prawną ochroną. Tylko tu zachowały się unikatowe w skali Europy kompleksy leśne i torfowo-bagienne. Od dziesiątków lat podlaskie puszcze były terenem ekskluzywnych polowań. Teraz turyści wolą zaglądać tu na bezkrwawe łowy. Puszcza Białowieska, biebrzańskie bagna, narwiańskie mokradła to prawdziwa mekka dla miłośników i podglądaczy przyrody. Szczególnie upodobali sobie te tereny Niemcy, Holendrzy i Anglicy. Ze specjalnych wież widokowych na ścieżkach przyrodniczych można podglądać ok. 250 rzadkich gatunków ptaków.
Puszcza Białowieska to ostatni na naszym kontynencie pierwotny las Niżu Europejskiego. W 1977 roku Białowieski Park Narodowy został wpisany do światowej sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Część parku zajmuje ścisły rezerwat przyrody. Na wolności żyją tu żubry, łosie, tarpany, wilki, rysie. Dzikie zwierzęta można też oglądać w rezerwacie pokazowym.
Cerkiew w Białowieży
FOT. ADAM KARDASZ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta