Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po akcesji większość cła popłynie do Unii

22 marca 2004 | Prawo | AG
źródło: Nieznane

Rozmowa z prof. Wiesławem Czyżowiczem, szefem służby celnej, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów

Po akcesji większość cła popłynie do Unii

FOT. RAFAŁ GUZ

W ostatni piątek Sejm uchwalił ustawę - Prawo celne. Czy w ogóle jest potrzebna, skoro po 1 maja będzie wprost obowiązywał u nas wspólnotowy kodeks celny?

WIESŁAW CZYŻOWICZ: Unijne prawo celne składa się z trzech elementów: kodeksu, aktów wykonawczych do niego, narodowego prawa celnego. Tę ostatnią rolę będzie pełnić nowa ustawa. Jest ona niezbędna chociażby po to, aby uregulować takie kwestie, jak: przedstawicielstwo w sprawach celnych, postępowania wyjaśniające, stosowanie odpowiednio narodowych kodeksów karnego i karnego skarbowego czy ordynacji podatkowej.

Pierwsza z tych spraw budzi wiele kontrowersji.

Rzeczywiście, posłowie opozycji przeciwstawiali się zawartemu w projekcie zapisowi, który przedstawicielstwo bezpośrednie oddaje wyłącznie w ręce agentów celnych, a więc osób, które zdały odpowiedni państwowy egzamin i spełniły dodatkowe warunki. Chcieli, aby dostęp do tej instytucji był nieograniczony. Tym samym mogliby w roli przedstawicieli bezpośrednich występować również adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi. Posłowie chcieli też podnieść pułap wykształcenia - do studiów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3183

Spis treści
Zamów abonament