Nie jestem panem życia i śmierci
Nie jestem panem życia i śmierci
Jak pan wytłumaczy pojawienie się w ostatnich dziesięcioleciach eutanazji?
Eutanazja istnieje, tak samo jak aborcja, ponieważ człowiek stoi na drodze innym ludziom - ponieważ umiera, ponieważ jest bardzo chory, ponieważ kosztuje wiele pieniędzy, ponieważ nie można znieść widoku cierpienia. Niektóre powody są absurdalnie idealistyczne, inne zaś bardziej materialne, ale podstawa jest ta sama. W przeciwnym wypadku chory człowiek byłby otoczony opieką aż do naturalnej śmierci.
Wraz rozwojem nauki i wiedzy medycznej mamy coraz więcej możliwości utrzymywania ludzi przy życiu, widać to wyraźnie, gdy spojrzy się na średnią długość życia mężczyzny. W 1962 r. było to około 65 lat, obecnie - około 80 lat. Ale to dużo kosztuje, szczególnie przy tak niskim przyroście naturalnym. Aspekt finansowy związany z eutanazją jest celowo pomijany, gdyż jest jasne, że argument o potencjalnych oszczędnościach nie przekona ludzi do zabijania. Rząd i firmy ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę, że opieka medyczna nad człowiekiem przez ostatnie sześć miesięcy jego życia kosztuje tyle samo, co przez jego całe dotychczasowe życie. Dzięki eutanazji można uzyskać znaczne oszczędności. Oczywiście nie przekona się w ten sposób lekarzy, którzy pragną leczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta