Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Vademecum Rzeczpospolitej: Czas pracy w 2004 r. Co to jest czas pracy; Jak liczyć nominał; Odpoczynek gwarantowany; W systemie podstawowym; W ramach norm równoważnych; W ruchu ciągłym; W normach skróconych

22 marca 2004 | Vademecum Rzeczpospolitej | KR
źródło: Nieznane

p.c1 {font-weight: bold}

Co to jest czas pracy Spis treści
  • czas pracy rzeczywiście świadczonej
  • okresy jej niewykonywania, kiedy osoba pozostawała w dyspozycji pracodawcy

Zgodnie z art. 22 § 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracownik zobowiązuje się w ramach stosunku pracy do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz i ryzyko pracodawcy, a ten - do zatrudniania go za wynagrodzeniem. Z definicji tej wynika, że czas pracy nie zawsze oznacza realne, efektywne świadczenie pracy. Jest to czas pozostawania w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Chodzi tu więc nie tylko o czas rzeczywistej pracy, lecz także okresy jej nieświadczenia, w których pracownik pozostawał w dyspozycji pracodawcy.

Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy rozpoczyna się od chwili stawienia się pracownika w wyznaczonym czasie w zakładzie pracy lub w innym miejscu, w którym praca ma być świadczona, a kończy - z upływem roboczej dniówki albo później, gdy w grę wchodzą godziny nadliczbowe. Nie musi ono być nieprzerwane. Mogą występować w nim przerwy niewliczane do czasu pracy, jak ta będąca elementem przerywanego czasu pracy, czy też przerwa w wymiarze do 60 minut na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.

W dyspozycji pracodawcy

Zatrudniony ma pozostawać w dyspozycji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3183

Spis treści
Zamów abonament