Socjalne odpisy i zwiększenia
Socjalne odpisy i zwiększenia
W poprzednim artykule o zasadach tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ("Rz" z 17 marca) przedstawiliśmy sposób ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych, stanowiącej pierwszy czynnik dochodzenia do rocznej wysokości funduszu u danego pracodawcy. Dziś informujemy o metodach obliczania odpisu podstawowego dla różnych grup pracowniczych, zwiększeniach tego odpisu i całego funduszu oraz o innych przychodach, które mogą zasilać środki ZFŚS.
Duża liczba składników zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, występujących często u jednego pracodawcy i niemających precyzyjnych definicji, siłą rzeczy stwarza wiele wątpliwości podczas obliczania wysokości funduszu. Najczęstsze z nich wyjaśniamy, opierając się na przepisach ustawy z 4 marca 1994 r. o tym funduszu, opublikowanej w Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.
Zgodnie z przepisami art. 5 - 7 i 11 wymienionej ustawy, środki ZFŚS w zakładzie pracy powstają w wyniku:
- corocznego odpisu podstawowego, omówionego w art. 5 ust. 1 - 3 ustawy,
- zwiększenia tego odpisu (art. 5 ust. 4),
- zwiększenia funduszu (art. 5 ust. 5),
- zwiększenia środków funduszu (art. 7) oraz przejęcia środków ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta