System cokolwiek nieświeży
System cokolwiek nieświeży
Od 1 maja br. na właścicieli firm zajmujących się przetwórstwem i dystrybucją żywności spada obowiązek wykazania, że mają zdrowy produkt, a także, iż mogą szybko ustalić i dotrzeć do miejsca skażenia, gdyby do niego doszło. Pomocny jest w tym HACCP, system kontroli punktów krytycznych, obowiązkowy w Unii Europejskiej. W kilku tysiącach polskich firm trwa wyścig, by z jego wdrożeniem zdążyć przed akcesją. Wiadomo, że nie uda się to wszystkim.
Wśród najczęściej napotykanych trudności, które powodują, że HACCP przez właścicieli firm z branży spożywczej jest odbierany jako trudny do wdrożenia, wymieniane są: problemy z uzyskaniem do informacji, brak czasu i pieniędzy oraz rozporządzeń określających jego zasady.
Na ostatni moment
- Część firm spożywczych niewiele zrobiła przez minione lata dla poprawy warunków funkcjonowania. Nie dziwi, że wszystko, czego się tkną, jest dla nich przerażające i niewykonalne w ciągu kilku miesięcy - uważa Stanisław Zięba, dyrektor Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa.
Polska Federacja Producentów Żywności odpowiedzialnością za opóźnienia i trudności we wdrażaniu HACCP obarcza pracowników kilku ministerstw, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta