Jak żyć z bagien?
Jak żyć z bagien?
Na program zagospodarowania i promocji Kanału Augustowskiego samorząd wydałno ostatnio prawie 7 mln euro
FOT. MAREK DUSZA
Wykaszanie biebrzańskich bagien, zbiór trzciny, budowa strzech słomianych i trzcinowych, reaktywowanie ginących zawodów i agroturystyka to alternatywa dla coraz mniejszych dochodów z tradycyjnego rolnictwa.
Gmina Trzcianne niemal w całości leży na bagiennych terenach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Od kilku lat realizuje programy rolno-środowiskowe, które stają się dodatkowym źródłem dochodów miejscowej ludności.
Zaczęło się od wykaszania biebrzańskich łąk. Była to inicjatywa Światowego Funduszu na rzecz Przyrody WWF, który zyskał wsparcie samorządu. Ponad połowa terenów biebrzańskiego parku należy do prywatnych rolników. Przed laty zaniechali wykaszania łąk. To spowodowało migrację z tych terenów cennych gatunków ptaków, które utraciły naturalne dla nich lęgowiska.
- Rolnicy za wykoszenie kosą hektara łąki mogą dostać 1040 zł, za mechaniczne koszenie połowę mniej. W dodatku mogą zabrać siano. Na początku było niewielu chętnych, teraz ustawiają się kolejki - mówi Zdzisław Dąbrowski, wójt gminy Trzcianne. Wykaszanie bagien spowodowało, że na "batalionową łąkę" zaczęły wracać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta