Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ani tanie, ani na wynajem

13 kwietnia 2004 | Nieruchomości, budownictwo | KM

Towarzystwa budownictwa społecznego Czynszowe tylko z nazwy

Ani tanie, ani na wynajem

Towarzystwa budownictwa społecznego miały stworzyć w Polsce rynek najmu mieszkań z przystępnym czynszem. W rzeczywistości powstała 45-tysięczna rzesza lokatorów ze statusem najemców, którzy najczęściej wpłacili 30 proc. wartości mieszkania, kaucję i spłacają obciążenie kredytowe lokalu. Do tego wisi nad nimi groźba wolnego czynszu, który może im zafundować właściciel TBS.

TBS działają na podstawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego z 26 października 1995 r. Ta sama ustawa powołała Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, który kredytuje na preferencyjnych warunkach gminne budownictwo czynszowe i lokatorskie budownictwo spółdzielcze.

Ni pies, ni wydra

Mieszkania budowane z pieniędzy KFM z założenia są czynszowe lub z lokatorskim spółdzielczym prawem do lokalu. Nie mogą być sprzedane na własność ani przekształcane w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Dlatego wykładanie 30 - 40 proc. wartości lokalu, aby uzyskać prawo najemcy, to chyba przesada.

Kredytowanie z KFM nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3201

Spis treści
Zamów abonament