Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Integracja a suwerenność systemu prawnego

13 kwietnia 2004 | Prawo | MS

Rozważania prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Integracja a suwerenność systemu prawnego

MAREK SAFJAN

Zbliżający się gwałtownie termin integracji wywołuje na nowo, z większą ostrością, pytania, które były już wcześniej stawiane. Nieustannie jestem pytany, czy Rzeczpospolita nie straci suwerenności prawnej, czy nie nastąpi marginalizacja polskich sądów łącznie z Trybunałem Konstytucyjnym, czy nie utracimy - krótko mówiąc - realnego wpływu na to, jakie prawo w Polsce obowiązuje.

W tym kontekście przedmiotem szczególnych obaw staje się treść art. 10 projektu konstytucji europejskiej (dalej: PKE), który wyraża zasadę, że prawo wspólnotowe ma pierwszeństwo przed prawem wewnętrznym państwa członkowskiego.

Zasada wyrażona w tym przepisie nie jest niczym nowym i nie zapowiada rewolucji w odniesieniu do sposobu rozwiązywania problemu prawo wspólnotowe - prawo wewnętrzne. Zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego jest fundamentem tworzenia wspólnej przestrzeni prawnej, narzędziem koniecznym, jeśli w ogóle proces integracyjny ma być urzeczywistniany. Bez jej respektowania realizacja jakichkolwiek celów i wspólnych zamierzeń w dziedzinie poszczególnych filarów Unii Europejskiej zamieniałaby się w zbiór postulatów, luźnych założeń, a o skuteczności takich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3201

Spis treści
Zamów abonament