Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siedziba za granicą, działalność w kraju

13 kwietnia 2004 | Prawo | RP

Prawo spółek Wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i ich znaczenie dla prawa polskiego

Siedziba za granicą, działalność w kraju

RICHARD PIETRZYK, TOMASZ ZWOLIŃSKI

Możliwość wyboru przez polskich przedsiębiorców najbardziej odpowiedniej formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej w krajach Unii Europejskiej może okazać się w praktyce jedną z największych korzyści wynikających z akcesji.

Z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej zacznie w Polsce obowiązywać prawo wspólnotowe, tzn. normy prawa stanowionego oraz orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), w dużym stopniu o charakterze precedensowym. Z racji ogólności uregulowań traktatowych ma ono bardzo duże znaczenie, faktycznie współtworzy prawo europejskie.

Osoby fizyczne i spółki

Za nieprzestrzeganie prawa wspólnotowego państwo może zostać pociągnięte do odpowiedzialności na podstawie art. 226 traktatu o Wspólnocie Europejskiej (TWE). To, iż np. postanowienie, w którym to się stało, wydaje niezawisły sąd, nie jest okolicznością łagodzącą.

W orzecznictwie ETS wypracowano kierunki rozwoju europejskiego prawa spółek, którego znaczenie po 1 maja 2004 r. będzie w Polsce wzrastać. Polscy przedsiębiorcy częściej niż dotychczas zaczną zakładać spółki lub ich oddziały za granicą. Także do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3201

Spis treści
Zamów abonament