Nysa w niszy
Nysa w niszy
Przy produkcji nys (także milicyjnych) okresowo pracowali więźniowie z sąsiadującego z fabryką przez płot zakładu karnego.
(c) ARCHIWUM MUZEUM TECHNIKI
JAN GETTER
Dziesięć lat temu bramy zakładu w Nysie opuściły ostatnie furgonetki, nazywane imieniem tego miasta. Bardzo popularne przez ponad trzy dekady, szybko zostały zapomniane. Dziś podobny los grozi ich producentowi - doprowadzony do upadłości przez Daewoo, ratuje się montażem krótkich serii polonezów trucków.
Fotolaboratorium
To swoisty powrót do korzeni. W 1952 r. decyzją prezydium rządu ówczesna Fabryka Mebli Stalowych "Zachód" podjęła budowę nadwozi specjalnych na podwoziach starów, lublinów i gazów. Powstawały tu zabudowy przeznaczonych dla wojska i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego ruchomych warsztatów, wozów propagandowych, laboratoriów, sanitarek, więźniarek itp., około tysiąca rocznie. W 1956 r. nyskie Zakłady Budowy Nadwozi Samochodowych wytypowano (razem z FSC w Lublinie)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta