Vademecum Rzeczpospolitej: Puste faktury a prawo do odliczenia; Zwrot nadwyżki po poprawkach; Nowy sposób na współczynnik
Zasady wprost z unijnej dyrektywy
"Puste" faktury a prawo do odliczenia Spis treściJANINA FORNALIK
ZESPÓŁ VAT ERNST & YOUNG
Nowa ustawa o VAT istotnie zmienia znaczenie przepisu dotyczącego obowiązku zapłaty VAT wykazanego na fakturze. Zgodnie z jej art. 108 ust. 1, "w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązana do jego zapłaty".
Zasadę tę stosuje się odpowiednio, gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od podatku należnego (art. 106 ust. 2). Należy się spodziewać, że w rozporządzeniu wykonawczym do nowej ustawy o VAT znajdą się przepisy analogiczne do obecnie obowiązującego § 48 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia z 22 marca 2002 r., wprowadzające brak możliwości odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze, o której mowa w art. 108 ust. 1 nowej ustawy (obecnie projekt rozporządzenia nie jest jeszcze dostępny).
Więcej możliwościPorównując brzmienie nowych przepisów z obowiązującymi ( ustawa o VAT z 8 stycznia 1993 r. ), należy stwierdzić, że zakres przepisu w nowej ustawie zostanie rozszerzony. Dzisiaj obowiązek zapłaty podatku wykazanego na fakturze dotyczy sytuacji, gdy "dana sprzedaż nie była...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta