Vademecum Rzeczpospolitej: Puste faktury a prawo do odliczenia; Zwrot nadwyżki po poprawkach; Nowy sposób na współczynnik
Rozliczenie weryfikowane przez pięć lat
Korekta przy zakupie inwestycji Spis treściMAGDALENA PATRZYK
Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w takim zakresie, w jakim zakupione towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Podatnicy, których działalność obejmuje zarówno czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia oraz czynności nieuprawniające do odliczenia, są zobowiązani do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.
W praktyce często zdarza się, że wydzielenie kwot podatku naliczonego związanego z działalnością uprawniającą do odliczenia, czyli opodatkowaną, jest bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe. Wtedy podatnik może obniżyć VAT należny o taką część podatku naliczonego, jaką proporcjonalnie można przypisać czynnościom uprawniającym do odliczenia. Warunki oraz sposób korygowania odliczenia dokonanego na podstawie wstępnie skalkulowanej proporcji są szczególnie istotne wtedy, gdy VAT naliczony związany jest z zakupem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Zasady specjalneSzczególne zasady dokonywania korekty w stosunku do podatku naliczonego przy zakupie majątku trwałego zostały wprowadzone ze względu na konieczność jak najpełniejszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta