Jawniej, taniej i dla wszystkich tak samo
UE Od 1 maja 2004 roku Polska staje się częścią unijnego rynku zamówień publicznych
Jawniej, taniej i dla wszystkich tak samo
ANNA SŁOJEWSKA
Z BRUKSELI
Od 1 maja 2004 roku polscy przedsiębiorcy będą mogli starać się o kontrakty zlecane przez instytucje publiczne państw UE na takich zasadach, jak firmy z całej Wspólnoty. Będą także mieli możliwość śledzenia ofert w Dzienniku Urzędowym UE. W tym samym dniu dla unijnych firm otworzy się polski rynek zamówień publicznych.
W Grecji instytucja publiczna odpowiadająca za podręczniki szkolne od lat zleca ich drukowanie bez przetargu krajowym firmom - tamtejsze władze argumentują, że z powodu braku czasu. Grecy powołują się na dyrektywę pozwalającą na zlecanie usługi w drodze negocjacji, gdy pojawią się nieprzewidziane okoliczności.
Unijne przepisy pozwoliły na 30-procentowy spadek cen płaconych przez instytucje publiczne
(c) JAKUB OSTAŁOWSKI
Brukseli nie przekonały te argumenty. Jak stwierdziła, to greckie władze corocznie określają termin rozpoczęcia roku szkolnego i program nauczania, mogą więc zamówić podręczniki z wyprzedzeniem. Komisja Europejska zapowiedziała skierowanie sprawy do sądu za łamanie unijnego prawa o zamówieniach publicznych.
Włoski rząd kupuje bez przetargu od krajowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta