Profesor doktor Dionizos
Profesor doktor Dionizos
(c) AFP
KRZYSZTOF KOWALSKI
Hiszpańscy chemicy zidentyfikowali osad po czerwonym winie w naczyniu z grobowca Tutanchamona sprzed 3353 lat. Zdrowotne właściwości wina znane są od starożytności, ale dopiero teraz badane są w sposób w pełni naukowy.
Francuski paradoks polega na tym, że nad Sekwaną jadają nie mniej niż gdzie indziej, wcale nie mniej tłusto, a jednak we Francji, statystycznie, przeciętna życia należy do najdłuższych na świecie, natomiast wskaźnik chorób serca i układu krążenia - do najniższych. Naukowcy z wielu krajów badają to zjawisko od dziesięciu lat, najintensywniej nad Sekwaną.
"Wino jest najzdrowszym i najbardziej higienicznym spośród napojów" - napisał Ludwik Pasteur. Znakomity uczony wypowiedział prawdziwe twierdzenie nie wiedząc, dlaczego jest prawdziwe, czyli jak działa mechanizm powodujący zdrowotne skutki picia wina. Intuicyjna wiedza o korzystnym wpływie wina na zdrowie gromadzona jest od tysiącleci. W naczyniu z grobowca Tutanchamona hiszpańscy naukowcy znaleźli ostatnio osad po czerwonym winie pozostawionym tam 3353 lata temu (publikacja w "Analytical Chemistry").
In vino vita
Antyczny grecki lekarz Asklepiades twierdził, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta