Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Profesor doktor Dionizos

13 kwietnia 2004 | Nauka i Technika | KK
źródło: Nieznane

Medycyna Rezultaty dziesięciu lat programu naukowego "Wino i zdrowie"

Profesor doktor Dionizos

(c) AFP

KRZYSZTOF KOWALSKI

Hiszpańscy chemicy zidentyfikowali osad po czerwonym winie w naczyniu z grobowca Tutanchamona sprzed 3353 lat. Zdrowotne właściwości wina znane są od starożytności, ale dopiero teraz badane są w sposób w pełni naukowy.

Francuski paradoks polega na tym, że nad Sekwaną jadają nie mniej niż gdzie indziej, wcale nie mniej tłusto, a jednak we Francji, statystycznie, przeciętna życia należy do najdłuższych na świecie, natomiast wskaźnik chorób serca i układu krążenia - do najniższych. Naukowcy z wielu krajów badają to zjawisko od dziesięciu lat, najintensywniej nad Sekwaną.

"Wino jest najzdrowszym i najbardziej higienicznym spośród napojów" - napisał Ludwik Pasteur. Znakomity uczony wypowiedział prawdziwe twierdzenie nie wiedząc, dlaczego jest prawdziwe, czyli jak działa mechanizm powodujący zdrowotne skutki picia wina. Intuicyjna wiedza o korzystnym wpływie wina na zdrowie gromadzona jest od tysiącleci. W naczyniu z grobowca Tutanchamona hiszpańscy naukowcy znaleźli ostatnio osad po czerwonym winie pozostawionym tam 3353 lata temu (publikacja w "Analytical Chemistry").

In vino vita

Antyczny grecki lekarz Asklepiades twierdził, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3201

Spis treści
Zamów abonament