Bądź przezorny w aptece
Bądź przezorny w aptece
Przychodzi pilot do apteki. Prosi o lek przeciwbólowy. Taki, który poleciła mu znajoma. Potem, za sterami samolotu, uwolniony od dokuczliwego bólu głowy, stwierdza z uznaniem: "Goździkowa miała rację". W tym miejscu każdy potencjalny pasażer linii lotniczej zatrudniającej bohatera reklamy powinien poważnie się zastanowić, czy może ufać pilotowi, który w kwestii leków polega na sąsiadce.
Lista zagrożeń
Już przy zażywaniu skądinąd bardzo skutecznej solpadeine trzeba uważać. Zawiera ona bowiem oprócz paracetamolu pewne ilości kodeiny, należącej do opiatów, czyli substancji uzyskiwanych z opium. Eurespal może z kolei powodować szumy uszne i zaburzenia rytmu serca. Ostrożnie należy traktować wszystkie leki działające na układ krążenia, w tym nitroglicerynę i inne nitraty stosowane w chorobie wieńcowej. Powodują one niekiedy np. dotkliwe bóle głowy, upośledzające sprawność psychomotoryczną.
Nie całkiem bezpieczne są także niektóre specyfiki przepisywane przy nadciśnieniu, szczególnie tzw. alfablokery (np. minipress), a także środki moczopędne (furosemid), mogące prowadzić do groźnych za kierownicą nagłych spadków ciśnienia. Niepożądanych u kierowców objawów nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta