Czas na podział Iraku
Czas na podział Iraku
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
STANISŁAW KOZIEJ
Kryzys iracki wchodzi w kolejną krytyczną fazę. Wydaje się, że dotychczasowa strategia reagowania międzynarodowego nie rokuje nadziei na jego pomyślne rozwiązanie. Konieczny jest nowy plan polityczny dla Iraku. Odstąpienie od idei budowy państwa federalnego na rzecz konfederacji samodzielnych państw - szyickiego, kurdyjskiego i sunnickiego.
Klucze w rękach Sistaniego
Początkowy bunt radykałów as-Sadra przekształca się coraz wyraźniej w powstanie szyickie na szerszą skalę. Komplikuje się sytuacja w polskiej strefie. Naczelne dowództwo w Iraku podjęło decyzję o skierowaniu tam odwodów operacyjnych. Świadczy to o tym, że sama dywizja wielonarodowa nie jest w stanie opanować narastającego kryzysu w swojej strefie. Interwencja z wyższego szczebla operacyjnego ma swoje konsekwencje. Z jednaj strony pozwala naszym wojskom zachować dotychczasową twarz - sił stabilizacyjnych, raczej wspierających i współpracujących ze strukturami cywilnymi i ludnością (CIMIC) niż walczących. Z drugiej jednak, ukazując pewną słabość operacyjną, może prowokować, zwłaszcza ugrupowania terrorystyczne, do koncentrowania się na atakowaniu tych słabszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta