W poszukiwaniu unijnej sprawiedliwości
W poszukiwaniu unijnej sprawiedliwości
* Co Polak może załatwiać w Brukseli, do jakich instytucji się zwracać, gdzie skarżyć?
Traktując hasło "Bruksela" umownie, można powiedzieć, że po 1 maja staniemy się obywatelami Unii Europejskiej. Będziemy więc dysponowali tymi samymi prawami co obywatele innych państw członkowskich. Zyskamy taki sam dostęp do instytucji unijnych. Co więcej, jako rezydenci innych państw Wspólnoty będziemy mogli występować do instytucji i urzędów tych państw w zasadzie w taki sam sposób i z takimi samymi sprawami. W zasadzie - ponieważ będą istniały nieliczne wyjątki wynikające z wynegocjowanych okresów przejściowych, np. w sprawach zatrudnienia w niektórych państwach.
* Co będziemy mogli zrobić, jeśli jednak nasze prawa nie będą respektowane?
Do podstawowych zasad, na których opiera się funkcjonowanie Unii, należy zasada swobodnego przepływu osób, a także związana z nią zasada niedyskryminacji. W razie naruszenia naszych praw będą nam przysługiwały takie same środki prawne jak obywatelom danego państwa. Będziemy więc mogli występować na drogę administracyjną lub sądową. Natomiast jeśli naruszenie naszych praw będzie wynikało z niespójności prawa danego państwa z prawem unijnym, to będziemy mogli szukać sprawiedliwości "w Brukseli".
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta