Starsi - potrzebni
Starsi - potrzebni
MICHAŁ BONI
Polskie dyskusje o społecznych problemach różnych generacji - najczęściej kończą się niestety narzekaniem na"niepotrzebność". Młodzi startujący w trudnych warunkach wyżu demograficznego i wysokiego bezrobocia - mówią o swojej nieprzydatności, często marząc o wyjeździe z kraju. Starsi - uznają się za niepotrzebnych i obciążających całe społeczeństwo. Nie ma poczucia i potrzeby solidarnej wymiany pomiędzy pokoleniami - doświadczeń, szacunku, ról i odpowiedzialności.
Demograficzne analizy ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami nierównowagi pokoleniowej. Za 25 lata liczba osób w wieku zdolności do pracy Unii Europejskiej (już powiększonej) wyniesie 280 milionów ludzi; dziś jest ich 303 miliony. Statystycznie "zasoby pracy" co pięć lat starzeją się o rok. Rosnąca tzw. oczekiwana długość życia (w obecnej "15" od 1960 roku wzrosła przeciętnie z 70 do 78 lat) oraz radykalnie zmniejszająca się w ostatnich kilkunastu latach (także w Polsce) liczba urodzin - negatywnie wpływają na relacje między pokoleniami. Starzejące się społeczeństwo będzie wymagało większej opieki. Problemem stanie się równowaga systemów socjalnych i emerytalnych. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta