Wspólna szansa ósemki
Wspólna szansa ósemki
KONRAD SZYMAŃSKI
Prezydenci Czech Vaclav Klaus i Słowacji Rudolf Schuster oświadczyli po spotkaniu z Aleksandrem Kwaśniewskim na Słowacji, że brak poparcia ze strony Grupy Wyszehradzkiej dla polskich postulatów konstytucyjnych w Brukseli był błędem. Szkoda, że deklaracje te padły tak późno. Zwłaszcza że są to deklaracje trafne.
Istnieje długa lista naszych wspólnych interesów regionalnych, którym system nicejski atakowany w Brukseli dobrze by służył. Bez względu jednak na jego dalsze losy, warto w przeddzień wejścia do Unii Europejskiej zastanowić się, jakie to sprawy są dla państw Europy Środkowej wspólne, warte solidarnej prezentacji i obrony.
Potencjał taniej pracy
Stan prawa gospodarczego Unii Europejskiej jest zasadniczą barierą rozwoju Unii. Unijne prawo nie tylko nieskutecznie zwalcza przerosty regulacji rynku w państwach członkowskich, ale także walnie przyczynia się do ograniczania konkurencyjności gospodarki europejskiej. W rezultacie, według prognoz The Economist Intelligence Unit, udział gospodarki europejskiej w gospodarce światowej może spaść do 10 procent z 25 procent w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta