Kaucję można odzyskać
Stare prawo upadłościowe
Kaucję można odzyskać
Kaucję wniesioną przy zawarciu umowy o najem pomieszczeń na działalność można odzyskać w toczącym się postępowaniu upadłościowym pod rządami starego prawa upadłościowego.
GRAŻYNA ORDAK
Wierzyciel ma prawo złożyć wniosek o wyłączenie składników majątku z masy upadłości. Dotyczyć to może również kaucji.
Jak byłoby w nowym prawie upadłościowym?
- Czy kaucja wniesiona przy zawarciu umowy o najem pomieszczeń na działalność od firmy, która obecnie jest w stanie upadłości, może stanowić wartość jej masy upadłości? Czy kaucja może nie zostać zwrócona przy rozwiązaniu umowy o najem pomieszczeń temu, kto ją wniósł, co sugeruje syndyk - pytają czytelnicy DOBREJ FIRMY.
W okresie najmu nie było żadnych zobowiązań ze strony najemcy, które wymagałyby rozliczenia ich w ciężar wniesionej kaucji. Wypowiedzenie umowy i żądanie zwrotu kaucji nastąpiło 30 czerwca 2003 r., a postanowienie o upadłości sąd ogłosił 11 czerwca 2003 r.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw rozstrzygnąć, co to w ogóle jest kaucja i co należy do masy upadłości, a jakie składniki mienia mogą być z niej wyłączone. Niestety, wyjaśnienia czytelników są zbyt ogólne, aby na ich podstawie udzielić dokładnej odpowiedzi.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta