Sposób na ochronę rodzimych producentów
Cła w Unii Europejskiej
Sposób na ochronę rodzimych producentów
Przystąpienie do Unii Europejskiej spowoduje zasadniczą zmianę w stosowaniu środków ochronnych, którymi były dotychczas objęte polskie przedsiębiorstwa. Ważne jest więc, żeby wcześniej zadbały o swoje interesy.
JAN JACEK OLSZEWSKI
Zmieniający się system ochrony rynku może mieć bezpośredni wpływ zarówno na producentów, jak i na przetwarzających towary, a także na eksporterów i importerów.
Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przestaną bowiem obowiązywać środki ochronne w obrocie między Polską a dotychczasową UE i pozostałymi dziewięcioma krajami kandydującymi do Wspólnoty oraz środki ochronne stosowane dotychczas przez Polskę (np. kontyngenty na import artykułów rolnych ze Słowacji).
Polska zostanie objęta środkami ochronnymi stosowanymi przez Unię Europejską (np. cłami antydumpingowymi na towary z Chin). Ale jednocześnie polskich eksporterów obejmą środki ochronne państw trzecich, które do tej pory były skierowane przeciwko Unii Europejskiej.
POD PARASOLEM UNII
Korzyści z pierwszego rozwiązania są oczywiste i nie wymagają komentarza. Istotną zmianą będzie wygaśnięcie środków ochronnych, które dotychczas stosowała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta