Święty Franciszek i Danton
Święty Franciszek i Danton
Spotkanie w domu Jacka Kuronia, obok gospodarza Antoni Macierewicz, styczeń 1981
(c) TOMASZ MICHALAK/TYGODNIK SOLIDARNOŚĆ
ANDRZEJ KACZYŃSKI
Wczoraj w nocy w szpitalu w Warszawie zmarł Jacek Kuroń. 3 marca skończył 70 lat. Trapiony chorobami, już przed kilku laty wycofał się z czynnej działalności politycznej, ale nie ustąpił całkiem z polskiego życia publicznego. Zabierał głos w sprawach, które uważał za ważne, wzywał do utworzenia społecznego ruchu naprawy Rzeczypospolitej. W rankingach osób zaufania publicznego nieodmiennie plasował się w pierwszej trójce. Był jednym z najwybitniejszych i najbarwniejszych Polaków ostatniego półwiecza.
Postrzegano go przede wszystkim jako polityka. Dwadzieścia pięć lat był opozycjonistą - jednym z najczynniejszych i najodważniejszych, przywódcą, organizatorem, trybunem ludowym. Także myślicielem i pisarzem politycznym. Potem został parlamentarzystą, dwukrotnie ministrem. Sam najchętniej określał się jako wychowawca. I był nim. Pokaźny zastęp działaczy opozycji demokratycznej lat siedemdziesiątych to były "dzieci Kuronia": z harcerstwa, z uniwersyteckiego klubu dyskusyjnego, z Komitetu Obrony Robotników, Towarzystwa Kursów Naukowych i Studenckich Komitetów Solidarności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta