Zagrożona inteligencja
Zagrożona inteligencja
Wytwarzane przez człowieka chemikalia negatywnie wpływają na sprawność intelektualną dzieci. Pogarsza się zdolność koncentracji i koordynacji ruchowej, pamięć i przede wszystkim wskaźnik IQ - wynika z raportu przygotowanego przez międzynarodową organizację ochrony środowiska WWF.
"Nasze dzieci to nasza przyszłość, a nasza przyszłość jest zagrożona" - można przeczytać w przedstawionym przez WWF raporcie o dramatycznym tytule: "Poświęcając nasze dzieci. Wpływ substancji chemicznych na inteligencję i zachowanie dzieci". Raport jest w istocie kompilacją wniosków wynikających z kilkudziesięciu różnych badań ludzi i eksperymentów na zwierzętach mających ustalić oddziaływanie chemikaliów na mózg. Autorzy twierdzą, że produkowane przez człowieka chemikalia szczególnie niekorzystnie oddziałują na kształtujący się mózg i zdolność koordynacji najmłodszych dzieci. W krajach Unii Europejskiej zaobserwowano u nich m.in. zaburzenia pamięci, osłabienie reakcji na bodźce wzrokowe, gorszą sprawność ruchową i niższy wskaźnik inteligencji - IQ.
Efekt na całe życie
To jednak nie tylko wnioski organizacji walczącej o ochronę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta