Wykorzystać globalizację
Wykorzystać globalizację
DANUTA HÜBNER, PASCAL LAMY
Wielu ważnym wydarzeniom międzynarodowym, podczas których poszukuje się rozwiązań problemów rozwojowych świata, nierzadko towarzyszą protesty środowisk przeciwnych globalizacji.
Na pierwszy rzut oka to dziwna reakcja. Nasilająca się globalizacja gospodarki światowej może przecież przynieść poprawę sytuacji krajów najuboższych. Byliśmy zresztą już świadkami spektakularnych sukcesów rozwojowych. Na przykład w Chinach od roku 1990 ponad 200 milionów ludzi wyszło ze strefy ubóstwa. Byłoby jednak pójściem na łatwiznę, gdybyśmy zignorowali takie demonstracje jako przykład zwykłego protestu.
Lutowy raport Światowej Komisji ds. Społecznego Wymiaru Globalizacji przypomniał nam o tym, że jesteśmy świadkami utrzymującej się nędzy oraz malejącego wzrostu w wielu regionach. Szczególnie najsłabiej rozwinięte kraje świata (NRK) nie odnoszą korzyści z globalizacji. W tym samym czasie, w którym w krajach rozwijających się zmniejsza się bieda, kraje najsłabiej rozwinięte ubożeją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta