Teraz roszczenia indywidualne wobec Polski
Teraz roszczenia indywidualne wobec Polski
MARIUSZ MUSZYŃSKI
Problem powojennego pozbawienia własności obywateli niemieckich nie jest tak prosty, jak chcieliby politycy. Mimo oficjalnych deklaracji w niemieckim porządku prawnym majątki te ciągle uznawane są za należące formalnie do dawnych właścicieli. Urzędowe decyzje nakazujące zwrot otrzymanego świadczenia są zaś jedynie konsekwencją nowej interpretacji obowiązującego w RFN ustawodawstwa.
W "Rzeczpospolitej" z 22 czerwca 2004 r. opublikowany został artykuł Piotra Jendroszczyka "Nieruchomości można odzyskać" , opisujący działania władz niemieckich, mające na celu wyegzekwowanie od własnych obywateli zwrotu świadczeń wyrównawczych wypłacanych im z tytułu utraty możliwości dysponowania majątkiem na tzw. terenach wypędzeń (niem. Vertreibungsgebiete). Podstawą do właściwej oceny zjawiska żądania przez władze niemieckie zwrotu świadczenia wyrównawczego jest jego specyficzna istota. Ponieważ autor, opisując tak istotne z polskiego punktu widzenia zdarzenie, nie pokusił się o jego pogłębienie, lecz poprzestał wyłącznie na oficjalnych wypowiedziach urzędników niemieckich, czym znacząco spłycił problem i wyciągnął błędne wnioski, chciałbym niniejszym przedstawić pogłębiającą temat polemikę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta