Od łańcucha do sieci
Od łańcucha do sieci
Światowa logistyka wkracza w nową, wyższą fazę rozwoju. Zintegrowane łańcuchy dostaw, do których umacniania dążono w latach dziewięćdziesiątych, zostaną zastąpione sieciami logistycznymi. Ich doskonalenie będzie w najbliższym okresie największym wyzwaniem dla branży i w niemałym stopniu przesądzi o tempie rozwoju handlu, zwłaszcza międzynarodowego.
Związek jest zresztą obustronny; to właśnie zwiększający się handel wymusza wzrost efektywności logistyki. Jego udział w światowym produkcie brutto wzrósł z 17 proc. w 1975 roku do 25 proc. w 2000. Dzienna wartość międzynarodowych transakcji handlowych wynosi obecnie 30 mld USD. Trzy czwarte tej wymiany przypada na korporacje ponadnarodowe - i to one właśnie są motorem rozwoju logistyki.
Współdziałanie i konkurencja
Łańcuchy dostaw, tworzone przez współpracujące ze sobą grupy przedsiębiorstw, służą do maksymalizacji wartości dodanej do produktu na kolejnych ogniwach łańcucha, poprzez integrację i koordynację przepływu produktów. Sieci logistyczne pełnią natomiast rolę infrastruktury gospodarczej dla rozproszonych przestrzennie przedsiębiorstw i umożliwiają integrację ich działalności, pozwalającą na pełniejsze zaspokajanie zindywidualizowanych potrzeb klienta.
- Sieci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta