Od Teatru STU do nocy mistrza Gałczyńskiego
Kabaret Koń Polski pariodiuje Budkę Suflera
(c) MACIEJ PIĄSTA
Historia Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej rozpoczęła się w 1966 roku, kiedy animatorzy szczecińskiego środowiska studenckiego postanowili powołać do życia jeszcze jeden, obok wielu innych w kraju, przegląd kabaretów. Miejsce i czas przeglądu - Świnoujście, lipiec - spowodowały niesłychane wręcz zainteresowanie widowni tym obliczonym na lokalną skalę przedsięwzięciem.
Dla studenckich twórców i organizatorów był to sygnał do podjęcia starań o zorganizowanie w Świnoujściu imprezy kulturalnej o znaczeniu ogólnopolskim. Po roku 1968 środowisko studenckie błyskawicznie przekładało na język sztuki swe polityczne doświadczenie. To wtedy właśnie rodził się polski "teatr otwarty", wtedy powstało nowe pojęcie "piosenki studenckiej" - zjawiska wykonywanego nie tylko przez studentów, programowo odmiennego, prezentującego przeżycia i przemyślenia młodej inteligencji polskiej.
Od 1966 do 1977 roku nieprzerwanie studenci z całej Polski spotykali się na Famie, gotowi prezentować tu swoje największe artystyczne przedsięwzięcia, najbardziej nawet szalone pomysły. Wśród debiutantów, gości, laureatów, gwiazd Famy z tamtych lat widnieją nazwiska: Magdy Umer, Marka Grechuty, Elżbiety...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta