Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O syndyku i fryzjerze

09 lipca 2004 | Prawo | MA

VAT Nie ma umowy, musi być wyłączenie

O syndyku i fryzjerze

MIROSŁAW A. KAMIŃSKI

Czy w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. syndyka masy upadłości (osobę fizyczną) uznawać za podatnika VAT z tytułu zadań wykonywanych w toku postępowania upadłościowego? Zarówno w środowisku zainteresowanych, jak i wśród komentatorów ustawy zdania w tej kwestii są podzielone.

Uchwalona 11 marca 2004 r. nowa ustawa o podatku od towarów i usług zanim jeszcze weszła w życie, wywołała trudności interpretacyjne, a także podejrzenia o sprzeczność niektórych jej przepisów z konstytucją.

Najwięcej chyba wątpliwości i kontrowersji wzbudziła kolejna definicja "działalności gospodarczej", a także przyjęte w ustawie wyłączenia zarówno przedmiotowe, jak i podmiotowe.

Znów ustawodawca nie potrafił stworzyć jednolitej, identycznie brzmiącej definicji działalności gospodarczej obowiązującej w całym systemie prawnym.

Kolejna, przyjęta w ustawie o VAT definicja nie pokrywa się bowiem nawet w przybliżeniu z definicjami obowiązującymi równolegle i stworzonymi wcześniej dla potrzeb innych ustaw: o działalności gospodarczej, ordynacji podatkowej czy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wyłączenie nieudolne i nieskuteczne

Nie powinno zatem dziwić, że w Polsce można w rozumieniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3273

Spis treści
Zamów abonament